Poliüretan Zemin Kaplama

 Poliüretan organik birimlerden oluşan bir polimerdir. Bu organik üniteler daha sonra garaj döşeme, endüstriyel zeminler ve çok daha fazlası için kullanılabilecek güçlü bir madde oluşturan karbamat kullanılarak birleştirilir. Çoğu poliüretan, ısıtıldığında erimez ve bu, ticari alanlar için idealdir, ayrıca, poliüretan zemin kaplamasının da çok dayanıklı olması nedeniyle zamanla gözyaşı dökmeyeceğini söylememektedir. Poliüretandan bir diğer yararı, yağa ve suya dayanıklı olmasıdır. Madde aynı kalacak ve bu sıvılarla zamanla temas ettiğinde şişmeyecek. Bu nedenle, en iyi kalite yalıtım özellikleriyle de söz etmeyeceğiniz gibi, denizaltı uygulamalarında yıllarca sürebilir, ticari işiniz veya garajınız için yeni bir kaplama istiyorsanız gerçekten de en iyi seçeneklerden biridir.

Alt katmanı 4,6,5,8 mm kauçuktan oluşan, yapılacak spor dalına göre belirlenen bir zemin kaplama sistemidir.
Belirlenen kalınlıkta kauçuğun alt katmana serilmesinin ardından 2mm üst tabaka uygulama aşamasına geçilir,böylece 4+2, 6+2, 8+2mm poliüretan zemin kaplama sistemi oluşmuş olur.Sıklıkla spor salonlarında ve endüstriyel zeminlerde kullanılan ve bir tek parça, derzsiz ve birleşimsiz uygulanabilen kaplama çeşididir. Toz tutmaz, kolay temizlenebilir. Parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir. Tozlu ortamlar için tozun birikmeyeceği ve kolay temizlenebileceği bir kaplamadır. Dışta ve içte uygulanan bu kaplama türü güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Matlaşmaz ve çatlama, kuruyarak aşınma gibi deformasyonlara dayanıklıdır. Kaplanacak zemin yüzeyi kuru ve temiz olmalıdır. Kirli yüzeyler vakumlu hava ya da ılık su ile temizlenmelidir. Zemin yüzeyi tamamen kuru olmalıdır. Zemin yüzeyi hazır hale geldikten sonra kaplama uygulamasına başlanabilir. Kaplama püskürtme yöntemi ya da serme yöntemleri ile yapılabilir.

Uygulama sonrası kullanılan aletler özel bir karışım ile yıkanmaktadır. Kaplama kimyasal bileşenlerden hazırlanmış olduğu için ele veya vücudun herhangi bir yerine bulaşmış ise suyla ya da alkol ile temizlenmelidir.

 

Kullanım Alanları;

Estetik, hijyenik, kaymaz, çabuk temizlenebilen oyun (basketbol,hentbol, vb.) alanlarında

Renk çeşitliliği ile görsel etki istenen yerlerde yüzme havuzları çevresinde

Toz tutmayan yüzeyler oluşturan bu kaplama türü aynı zamanda ses kesmeye de yarar

Zeminde kullanılacak renk farkları ile tozun birikebileceği yerler kontrol edilebilir

Dekoratif ve dayanıklıdır, bakıma gereksinimi azdır spor, endüstriyel, vb. alanlarda kullanılabilir.

Avantajları ;

  • Püskürtme ya da hazır halde yere serilme şeklinde kaplanabilir
  • Aşınmaya karşı yüksek dayanım, esneklik ve kaymaz yüzeyler
  • Ultraviole ışınlara karşı dayanıklıdır çatlamaz, matlaşmaz
  • 90 C ve – 30 C sıcaklığa kadar dayanabilir
  • Kaplandıktan sonra yerinden oynamaz
  • Yapıların içinde ya da dışarıda kullanılabilir
  • Toz tutmayan bir kaplamadır

 

               Poliüretan Zemin Kaplama Faydaları

Epoksi gibi poliüretan da bir termoset polimeridir ve yüksek performanslı bir kaplama olarak düşünülür. Teknik olarak hatalı ve aslında poliüretan ile üretan arasında büyük bir fark olduğu halde kısa sürede üretan olarak bilinir. Birisi bir üretan kaplamayı ilan ediyorsa, aslında poliüretandır.

Mevcut farklı formülasyonlardan aliphatic polyurethane, garaj zeminleri için arzu edilen seçimdir. Üreticilere bağlı olarak yaklaşık %60 ila %70 katı madde olmasına rağmen, bir poliüretan kaplama sadece yaklaşık 2 ila 3 mil kalınlığında ve epoksi olarak ayarlanamaz.

Bununla birlikte, ince film kuru film kalınlığının sizi aldatmasına izin verme. Alifatik poliüretanın epoksiya oranla daha fazla esnekliği vardır ve bu esneklik, darbeleri daha iyi emmeye yardımcı olur. Ayrıca aşınmaya karşı çok daha dayanıklıdır. Aslında, bazı üreticiler, epoksi üzerindeki poliüretanın aşınma direncinin neredeyse 3’e 1 olduğunu iddia ediyorlar. Kimyasallara karşı direnç epoksiden daha iyi ve boya sıyırıcısında birincil bileşen olan metilen klorür gibi çözücülere karşı direnci de içeriyor.

Poliüretanın epoksi üzerindeki bir diğer avantajı, U.V. kararlı. Bu, belirli bir süre boyunca az miktarda güneş ışığına maruz bırakıldığında epoksi gibi sarı renkte olmaması anlamına gelir. Poliüretanın yüzeyi epoksi kadar zor değildir, ancak daha çizilmeye karşı dayanıklıdır, daha büyük sıcaklık salınımlarına tolerans gösterebilir ve nemi daha iyi idare edebilir. Saten’den çok parlak renklere kadar değişik yüzeylerde de mevcuttur.

Poliüretanın epoksi üzerinde birçok avantajı olmasına rağmen, beton ile iyi bir bağ yapmaz ve ince kuru film kalınlığı, yüzeydeki küçük çatlaklara ve divotlara doldurmak için kendi kendini düzleştiren bir kaplama olarak iyi sonuç vermez. Bir başka düşünce, çoğu poliüretanın solvent bazlı olmasıdır, yani yüksek VOC’lere sahip olabilirler ve uygulanması için bir solunum cihazı gerektirebilirler.

                                               POLİÜRETAN SAHA  YAPIMI