Epoksi Zemin Kaplamaları

PORTAKAL KABUGU ZEMİN KAPLAMA (TEKSTÜRLÜ) MULTİLAYER EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Portakal kabuğu desenli epoksi kaplama özel bir kaplamadır. Kaymaz zemin elde etmek için kullanılır. Yaya trafiğini etkileyen kaygan zeminlerin güvenli ve estetik konuma gelmesine olanak verir. Islak çalışma alanlarında zemine güvenli basıldığından dolayı tercih sebebidir. Portakal kabuğu desenli epoksi kaplamanın Her rengi mevcut olup, temizlenmesi kolay ve pratiktir.

Portakal kabuğu görünümlü epoksi zemin kaplama (grenli epoksi-Tekstürlü epoxy) sürtünme ve aşınma mukavemeti çok yüksek son derece zor aşınan ve çizilen mükemmel bir beton koruyucu ve tozuma önleyici bir zemin kaplamasıdır.
Ayrıca ekonomik bir sistem olan portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplamalar zemin betonunun durumuna göre ince veya orta sınıf kalınlıkta uygulanabilen estetik, görsel, sıcak lastik testinde mükemmel sonuçlar veren uzun ömürlü zemin kaplamaların başında gelmektedir.
Portakal kabuğu görünümlü epoksi zemin kaplamanın kullanıldığı alanlar Açık ve kapalı Otoparklar, Fabrikalar, Atölyeler, Tekstil Fabrikaları ve Atölyeleri, Depolar, Lojistik Depolar, Mağazalar, AVM’ler gibi yaşam ve çalışma alanlarını sayabiliriz.
Portakal kabuğu görünümlü epoksi zemin kaplama Tozumasızlığın yanı sıra kaymazlıkta sağlayan transpalet, forklift, kamyon, Tır gibi araçların trafiğinden ve çalışmalarından etkilenmeyen endüstriyel epoksi zemin kaplamasıdır.

Fabrika Zemin Ve Endüsrtiyel Zemin Kaplama

SELFLEVELİNG EPOKSİ KAPLAMA

Epoksi self levelling kaplama sistemi aşınmış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton yüzeyleri parlak, yoğun ve pürüzsüz bir hale getiren derzsiz bir zemin kaplama türüdür. Fabrikalar endüstriyel üretimin yapıldığı alanlardır. Fabrikalarda çeşitli endüstriyel ürünler imal edilerek ekonomiye kazandırılır. Bu alanlar ürün çeşitliliğine göre de farklı zemin kaplama çözümlerine ihtiyaç duyarlar. Ağır sanayi adıyla anılan fabrikalarda ihtiyaç duyulan fabrika zemin kaplama sistemi ile gıda üretimi yapan fabrikalarda ihtiyaç duyulan fabrika zemin kaplama sistemi birbirinden farklıdır ve farklı özellikleri ile ön plana çıkar.
Kimi fabrika zemininde dayanıklılık ön planda iken kimisinde ise hijyen daha önemli bir özellik olarak karşımıza çıkar. Hatta aynı fabrikada farklı bölümlerin bile zemin döşeme ihtiyaçları farklılık gösterir. Ağır sanayi makinalarınin bulunduğu üretim bölümünde darbe emici, anti statik özellikteki üstün mukavemetli poliüretan zemine ihtiyaç duyulurken soğuk hava deposu, arge laboratuvarı gibi bölümlerde epoksi zemin kaplaması daha ideal bir tercih olacaktır.

Kullanıldığı Yerler:
Epoksi self levelling sistem; Tesktil, gıda, ilaç üretim tesisleri, elektrik fabrikaları, makina fabrikaları, hastaneler, kimyasal fabrikalar, mobilya endüstrisi, plastik üretim tesisleri, spor kompleks alanları, yaşam alanları, ofisler, showroomlar ve antibakteriyelliğin arandığı her yerde zemin kaplaması olarak kullanılır.

Özellikleri:
Toz tutmaz, su geçirmez, görsel etki yaratır, sürtünmeye ve aşınmaya  dayanıklı, temizliği kolay, asitlere kimyasallara karşı üstün dayanım, yapışma niteliği yüksek, esnek darbeye dayanıklı, hızlı ve kolay uygulanabilen solventsiz epoksi zemin kaplama sistemidir.

 • Epoksi kaplamalar parlak bir parlak yüzey oluşturur. Epoksi zeminli bir alanda parlaklık% 200 artabilir
 • Ağır ve sürekli trafiğe dayanıklı, dayanıklı ve dayanıklı bir yüzey sunar.
 • Epoksi  zeminler gerçekten hızlı ve kurulumu kolaydır.
 • Dayanıklı ve kolay temizlenir
 • Depolar ve endüstriyel uygulamalar için idealdir ve bazen epoksi kaplama üzerinde boya gerekmez.
 • Yağlı lekelere, boncuk suyuna ve mendili aşırı derecede temiz tutar ve kesintisiz bir yüzey oluşturur.
 • Epoksi zemin, uygulandığında birkaç yıl sürebilir.
 • Cips ve çatlakları maskelemek için boyalar ve renklerle kombine edilebilir
 • Üretim tesisleri için kimyasala dirençli bir yüzey sağlayın
 • Epoksi zeminler, kaymayan bir yüzey, ısı ve yangına dayanıklı beton zeminler oluşturarak daha fazla güvenlik sağlar.
 • Yollar yaratmak ve / veya yürüyen alanları belirlemek için farklı desenler birleştirilebilir.
 • Mevcut beton zemine aşınma ve yıpranmayı önleyin.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama

Otopark Epoksi Zemin Kaplama uygulamaları ile otoparkların sorunları bitiyor. Otopark zeminleri her zaman sorunlu alanların başında gelmektedir. Kullanım sürekliliğinin fazla olması ve araç lastiklerinin aşındırma ve yıpratma payları yüksek olduğu için, otoparklardaki zeminlere daha dayanıklı ve kullanışlı malzemelerden imal edilmiş bir zemin döşemesi uygulanması gerekir. Beton dökme, paket taş dizme, asfalt atma, mıcır dökme gibi zemin kaplamaları çok fazla dayanıklı olmadığı gibi kullanışlı da olmamaktadır. Otopark hizmet sektöründeki en önemli alanlardan biridir. Çünkü insanlar arabalarını güvenle bırakacakları yerler ararlar bu güvenin oluşması için ise otoparkın fiziksel alanının kullanışlı ve müşterisine cazip gelen bir halde olması gerekmektedir. Eğer dikkat ederseniz AVM otoparkları genelde otopark Epoksi zemin kaplama malzemeleri kullanırlar. Bunun psikolojik bir alt yapısı da vardır. Müşteri AVM içinde rahat dolaşsın ve arabasını düşünmesin diye otoparka çok önem verilir. Bu yüzden de otopark Epoksi zemin kaplama uygulamasına başvururlar. Hem maliyet daha düşük olur hem de güven sağlarlar. Bu sistemin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kolay temizlenme özelliği sayesinde kir tutmaz ve her daim temiz bir görünüm sergiler.
 • Otopark Epoksi zemin kaplama sisteminden bir kere yaptırdığınız taktirde artık ömürlük bir kullanım imkanı sağlarsınız.
 • Sürekli bir bakım ve tadilat masrafı çıkartmaz, uğraştırmaz.
 • Her türlü darbeye ve aşınmaya karşı korunaklı yapılmıştır. Dayanıklılık gücü çok yüksektir.
 • Üzerinde kayma veya düşme gibi durumlar asla yaşanmaz.
 • Yalıtım malzemesi ile üretildiği için su değmesi veya başka sıvılar dökülmesi kesinlikle yapısını bozmaz.
 • İstenilen renk ve desende uygulanabilir.
 • Özellikle büyük otoparklarda katlar ve ok işaretleri gibi simgeler zemin üstünde uygulanarak alan kazanılabilir.
 • Çok kısa sürede uygulaması yapılan otopark Epoksi zemin kaplama sonrasında tekrar faaliyete geçilir.

EPOKSİ BOYA (COATİNG) ZEMİN KAPLAMA

Epoksi coating sistem; gıda, ilaç vb. depoları, ofis, bina girişleri, koridorlar, merdivenler, sosyal tesisler, sanayi mutfakları, hastaneler, mağazalar, restaurantlar, her türlü yaya trafiğine açık alanlar, epoksi self levelling kaplama, epoksi multi layer kaplama, epoksi mortar kaplamaların üzerine işaretleme boyası, yol çizgi boyası olarak kullanılır. Epoksi coating kaplama diğer epoksi uygulamaları gibi aşınmış ve çukurlaşmış eski zeminlerde ve yeni zeminlerde uygulanır. Çok kalın bir uygulama olmadığından pürüzlülüğü zeminin yapısına göre  değişebilecektir. Ekonomik bir uygulamadır, multilayer ve self leveling epoksi kaplamasına göre daha maliyeti daha düşüktür. Çünkü daha az malzeme sarfiyatı vardır. Bundan dolayı kısa süreli ve özellikle tesislerde ve depolarda kiracı olup mülk sahibi olmayan işletmeler tarafından daha çok tercih edilir.

 • Forklift ve transpalet trafiğinden çok yaya trafiğinin olduğu zeminlerde daha çok tercih edilir.Talepten daha çok zemin mevcut yapısı pürüzlülük oranını daha fazla belirler.
 • Tozu ve kiri tutmaz.Su geçirmez.
 • Bakteri barındırmaz.
 • Darbe, kimyasal ve aşınmaz mukavemeti daha düşüktür.
 • Temizliği rahattır.
 • Hızlı ve rahatlıkla uygulanır.
 • Zemin tutucuğulu normaldir.
 • 0,3-1,5 mm arasında kalınlığı değişir

Epoksi Kaplamalar Çok Geniş Bir Uygulama Alanına Sahiptir: EPOKSİ UYGULAMA YAPILACAK YERLER

Üretim Tesisleri, Havaalanları, Alışveriş Merkezleri, Hastaneler, Entegre Büyükbaş Hayvan Çiftlikleri, Tekstil Fabrikaları, Ilaç Fabrikaları, Süt Sağım Ve Sağmal Üniteleri, Elektrik Santralleri, Depolar, Yükleme Boşaltma Alanları, Kontrol Odaları, Battery Odaları, Soyunma Odaları, Duşlar, Otoparklar, Kimyasal Depolama Alanları, Montaj Alanları, Oto Galeri, Gösteri Alanları, Okullar, Boyahane Ve Bakım Üniteleri, Otoparklar, Forklift Yolları Pürüzlendirme, Şişeleme Hatları, Fırınlar, Mandıralar, Lokantalar, Paketleme Hatları, Mutfaklar, Soğutucular, Işleme Alanları, Şarap Evleri, Laboratuvarlar, Temiz Odalar, Steril Odalar, Sınıflar, Kafeteryalar, Mekanik Odalar, Dinlenme Odaları, Hemşire Odaları, Hasta Odaları, Clean Room, Amelyathaneler, Restoranlar, Süper Marketler, Forklift Yolu Pürüzlendirme, Kulis, Stadyumlar, Medya Merkezleri, Fitness Merkezleri, Müşteri Karşılama Alanları, Müzeler, Servis Alanları Ve Benzeri Tesislerde, Betonun Aşınma, Darbe Ve Kimyasal Dayanımını Arttırmasından Ötürü Zemin Kaplaması Olarak Kullanılmaktadır.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA
Epoksi zeminler, ticari ve endüstriyel zeminler için güvenilir ve dayanıklı bir yüzey sunar. Epoksi zemin kaplamaları, uzun yıllar dayanabilen veya ağır yüklere dayanabilen yüksek performanslı, pürüzsüz ve dayanıklı bir yüzey sağlamak için normalde beton zeminlere uygulanır. Birçok endüstriyel bina, depo ve ticari bina, zeminleri mükemmel koşullarda korumak için epoksi zeminlere ihtiyaç duyar ve tek veya en kolay yol epoksi zeminlere sahip olmaktır
Epoksi zemin kaplamaları, beton üzerine uygulanan diğer geleneksel kaplamalara kıyasla birçok avantaj sunar. Aşağıdakiler en önemli avantajlar olarak düşünülebilir: Epoksi kaplamalar parlak, parlak bir yüzey oluşturur. Epoksi zeminli bir alandaki parlaklık% 200 artırılabilir Ağır ve sürekli trafiğe dayanabilen dayanıklı, dayanıklı bir yüzey sunar. Epoksi zeminler gerçekten hızlı ve kurulumu kolaydır. Dayanıklı ve kolay temizlenir Depolar ve endüstriyel uygulamalar için idealdir ve bazen epoksi son işlem için boyaya gerek yoktur. Yağ lekelerine, boncuk suyuna karşı dayanıklıdır ve süper temiz mendiller ve kesintisiz bir yüzey oluşturur Epoksi zemin, düzgün uygulandığında birkaç yıl sürebilir. Cips ve çatlakları maskelemek için boyalar ve renklerle kombine edilebilir Üretim tesisleri için kimyasal olarak dirençli bir yüzey sağlayın Epoksi zemin kaplamaları, beton zeminlere kaymaz yüzey, ısı ve yangına dayanıklı çözüm oluşturarak gelişmiş güvenlik sunar. Araba yolları oluşturmak ve / veya yürünebilir alanları tanımlamak için farklı desenler birleştirilebilir. Mevcut beton zemininin aşınmasını ve yıpranmasını önleyin. Epoksi zeminler çevre dostu çözümler olarak kabul edilir. Kullanılan ürünlerden bazıları, yeni veya eski beton üzerine uygulanabilen kendiliğinden yayılan ürünlerle birleştirilebilir. Çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez.


EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA Epoksi kaplamalar, beton yapısında bulunan ürünün bozulmasını önlemek, görünümünü korumak ve ürünün saflığını korumak için beton yüzeylere uygulanır. Epoksi (EP tipi) neme ve çözücülere karşı mükemmel direnç sağlar. Epoksi genellikle iki bileşenli bir termoset karışım olarak mevcuttur. Epoksi uygulamak oldukça kolaydır, ancak bileşenlere zarar vermeden çıkarılması neredeyse imkansızdır.
Epoksi, sıvı olarak hayata başlayan ve kimyasal bir reaksiyonla katı polimerlere dönüştürülen polimer malzemelerdir. Epoksi esaslı bir polimer mekanik olarak güçlüdür, kimyasal elementlerin katı formdaki bozunmasına karşı kimyasal olarak dirençlidir ve sıvıdan katıya dönüşüm sırasında oldukça yapışkandır. Bir epoksi sisteminin formüle edilebileceği çok çeşitli temel epoksi kimyasalları vardır. Epoksi, mükemmel yapışma, kimyasal ve ısı direnci, iyi ila mükemmel mekanik özellikler ve çok iyi elektriksel yalıtım özellikleri ile bilinir. Hemen hemen her özellik değiştirilebilir. Ayrıca benzin, tuz, gres, yağ ve çözücüler gibi kimyasallara karşı yüksek bir dirence sahiptir.

3 Mm Epoksi Zemin Kaplama Şartnamesi

Çukurlar, Betonarme Yüzeydeki Kırık Ve Çatlaklar Varsa Segregasyonlar Epoksi Astar Ve Epoksi Mortar Ile Yapılır. Çatlakların 4-5 Mm Den Daha Derin Ve Büyük Alanlı Olması Durumunda, Çimento Esaslı Tamir Harçları Da Tercih Edilebilir. Zeminden Su Gelme Tehlikesi Var Ise Epoksi Enjeksiyon Yapılarak Çatlak Kesidinin Doldurulması Seçeneği Gözden Geçirilmelidir. Betonarme Döşemenin Çalışıp Mevcut Kaplamada Çatlak Oluşma Tehlikesi Var Ise, Cam Elyaf Ile Uygulama Yapılmalıdır. Epoksi Enjeksiyon Ile Su Veya Nemin Kapiler Yükselmesi Engellenemeyecek Ise Poliüretan Enjeksiyon Yöntemi Ile Olası Sızıntı Bölgeleri Doldurulmalıdır. Bu Durumda Epoksi Uygulama Yapmadan Önce Uyulması Gereken Nem Içerik Koşullarına, Bekleme Sürelerine Dikkat Edilmelidir.

Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Döşemede Beton Basınç Dayanımının En Az 25 N/Mm2 Ve Beton Yüzey Çekme Dayanımının En Az 1,5 N/MmOlması Gerekmektedir. Çekme Dayanımı Çekme Test Cihazı (Pull Off Çekme Test Cihazı) Ile Yapılacaktır. Saha Betonu Dökülürken, Çekme Gerilmeleri Hesaba Katılacak, Çift Kat Çelik Hasır Veya Projesine Uygun Donatı Yerleştirilecektir. Epoksi Uygulama Yapılacak Alanda Saha Betonu Dökülürken Yüzey Sertleştirici Kullanılmayacaktır. Betonarme Yüzey, Perdah Makinesinde Tepsi Takılıyken Düzgün Bir Şekilde Perdahlanacak, Dalgalanma Olmayan Ve Düzgün Bir Yüzey Elde Edilecektir. Saha Betonunda Oluşması Olası Çatlakların Kontrolü Için Genel Mühendislik Kuralları Çerçevesinde Derz Kesim Işlemi Yapılacaktır. Epoksi Kaplama Işlemine Başlayabilmek Için Betonun Bağıl Nem Oranının %4’Ün Altında Olması Gerekmektedir. Mevsim Ve Ortam Koşullarına Bağlı Olmakla Birlikte, Beton Dökümünü Takiben En Az 4 Hafta Geçmelidir. Gerekli Nem Koşulları Ve Bekleme Süreleri Sağlanamıyorsa, Farklı Astar Ve Kaplama Sistemleri Değerlendirilecektir.

Sıcaklık Ve Nem:
Epoksi Kaplama Uygulaması Için, Ortam Ve Beton Yüzey Sıcaklığı +10°C Ile +30°C Arasında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Koşulsuz Ağırlıkça ≤%4 Olmalı Ve Ortamdaki Bağıl Nem Oranının %80‘Den Küçük Olması Gereklidir. Bağıl Nemin; Şebnem Noktası Olarak Da Bilinen “Yoğuşma Sıcaklığı”Nın Altında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Nemölçer Ile Ölçülecek, Gerektiğinde Ortam Sıcaklığı Yükseltilecektir.

Yüzey Hazırlığı:
Epoksi Kaplama Yapmaya Uygun Betonarme Zeminlerde; Olası Gevşek Parçacıkların, Zayıf Şerbet Tabakasının, Var Ise Yağ Ve Kir Tabakasının Alınması Ve Yüzeyin Pürüzlendirilmesi Ve Temizlenmesi Amacıyla, Yüzey Hazırlığı Yapılır. Epoksi Kaplama Yüzey Hazırlığı, Vakumlu Bilyalama Makinası (Shot Blasting-Blastrac) Veya Benzer Yüzey Hazırlığı Makinaları Ile Yapılacaktır. Yüzey Hazırlığı Işlemi Sonunda Yüzeyler Temiz, Kuru, Yağ Ve Kir Tabakasından, Varsa Kür Malzemelerinde Arındırılmış Olacaktır. Zayıf Beton Uzaklaştırılacak, Kuşgözü Boşluklar Ve Delikler Tekniğine Uygun Bir Biçimde Tamir Edilecektir. Betonarme Yüzeylerdeki Çimento Şerbeti Aşındırıcı Donanım Kullanılarak Kaldırılacak, Yüzeyler, Açık Gözenekli Bir Hale Getirilecektir. Yüzeydeki Yüksek Yerler Aşındırılarak Zımparalanacak Ve Temizlenecektir. Uygulama Yapılacak Yüzeydeki Tüm Toz, Gevşek Ve Oynak Parçacıklar Fırça Ve Süpürge Ile Temizlenecektir.

Yüzey Tamiratı:
Çukurlar, Betonarme Yüzeydeki Kırık Ve Çatlaklar Varsa Segregasyonlar Epoksi Astar Ve Epoksi Mortar Ile Yapılır. Çatlakların 4-5 Mm Den Daha Derin Ve Büyük Alanlı Olması Durumunda, Çimento Esaslı Tamir Harçları Da Tercih Edilebilir. Zeminden Su Gelme Tehlikesi Var Ise Epoksi Enjeksiyon Yapılarak Çatlak Kesidinin Doldurulması Seçeneği Gözden Geçirilmelidir. Betonarme Döşemenin Çalışıp Mevcut Kaplamada Çatlak Oluşma Tehlikesi Var Ise, Cam Elyaf Ile Uygulama Yapılmalıdır. Epoksi Enjeksiyon Ile Su Veya Nemin Kapiler Yükselmesi Engellenemeyecek Ise Poliüretan Enjeksiyon Yöntemi Ile Olası Sızıntı Bölgeleri Doldurulmalıdır. Bu Durumda Epoksi Uygulama Yapmadan Önce Uyulması Gereken Nem Içerik Koşullarına, Bekleme Sürelerine Dikkat Edilmelidir.

Malzemelerin Karıştırılması:
Epoksi Malzeme Hazırlanırken Önce A Bileşeni (Epoksi Reçine) Düşük Devirli (300-400 Devir/Dk.) Karıştırıcı Ile Karıştırılacak, Karıştırma Işlemi Devam Ederken Yavaş Yavaş B Bileşeni (Epoksi Sertleştirici) Üzerine Ilave Edilecek Ve Malzeme Homojen Hale Gelinceye Kadar, En Az 3 Dk Karıştırma Işlemi Sürecektir.

Epoksi Astar Uygulaması:
Gerekli Yüzey Hazırlığı, Temizliği Ve Tamiratları Yapılmış, Minimum Nem Koşullarını Sağlayan Betonarme Yüzey, Solventsiz Epoksi Dekapol CP203, Astar Uygulamasına Hazırdır. Uygulamada Kullanılacak Diğer Malzemeler Gibi Epoksi Astar Da Solventsiz Olacaktır. Epoksi Astar Sarfiyatı 500 Gr/M² Olacak Ve Içine 500 Gr/M² Kuvars Dolgu Girilecektir. Mala Ile Yapılacak Uygulama Ardından 1,0 Kg/M² Sarfiyatla Uygulama Üzerine Kum Serpilecektir. Epoksi Astar; Betonun Içine Nüfuz Eder, Boşlukları Doldurur, Yüzeyin Darbe Ve Kimyasal Direncini Arttırır, Çok Yüksek Bir Direnç Ile Betonarme Yüzeye Yapışır. Kendisinden Sonra Gelen Katların Kendisine Yapışması Ile De Yapılan Kaplamanın Betonarme Yüzey Ile Bütünleşmesini Sağlar.

Ara Kat Uygulaması:
Solventsiz Epoksi Astar Uygulanan Yüzeyler Nem, Toz Ve Hava Akımından Korunacak, Yaya Veya Araç Trafiğine Açılmayacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Olarak Değişmekle Birlikte Astar Uygulamasından 8-24 Saat Sonra Üzerine Solventsiz Epoksi Ara Kat Uygulaması Yapılacaktır. Serpmiş Olduğumuz Silis-Kuvars Dolgunun Fazlalıkları Endüstriyel Süpürgeler Yardımı Ile Alınacaktır. Epoksi Ara Kat Istenilen Renkte Ve Mala Ile Uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Dekapol ML340 Ara Kat Malzemesi 800 Gr/M² Sarfiyatla Uygulanacaktır. Uygulama Mala Ile Yapılacak, Içerisine 400 Gr/M² Sarfiyatla Dolgu Girilecektir.

Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması:
Epoksi Ara Kat Uygulamasının Ardından, Yüzeyler Nem, Toz Ve Hava Akımından Korunacaktır. Herhangi Bir Şekilde Yaya Veya Araç Trafiğine Açılmayacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Değişmekle Birlikte Ara Kat Uygulamasından 8-24 Saat Sonra Üzerine Son Kat Olarak, Solventsiz Epoksi Boya Uygulanacaktır. İstenilen Ve Ihtiyaç Duyulan Yüzey Pürüzlülüğüne Bağlı Olarak, Zımpara Yapılabilir. Solventsiz Epoksi Dekapol SL340 Self Levelling Kaplama Malzemesi, Istenilen Renkte, Taraklı Mala Ile 1,7 Kg/M² Sarfiyatla 500 Gr/M² Dolgulu Olarak Uygulanacak, Kirpi Rulo Ile Hava Kabarcıkları Alınacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Olarak, Uygulama Alanı 24-48 Saat Içinde Yaya Trafiğine Açılabilir.

2 Mm Epoksi Zemin Kaplama Şartnamesi

                                          Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Yüzeyler:Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Döşemede Beton Basınç Dayanımının En Az 25 N/Mm2 Ve Beton Yüzey Çekme Dayanımının En Az 1,5 N/MmOlması Gerekmektedir. Çekme Dayanımı Çekme Test Cihazı (Pull Off Çekme Test Cihazı) Ile Yapılacaktır. Saha Betonu Dökülürken, Çekme Gerilmeleri Hesaba Katılacak, Çift Kat Çelik Hasır Veya Projesine Uygun Donatı Yerleştirilecektir. Epoksi Uygulama Yapılacak Alanda Saha Betonu Dökülürken Yüzey Sertleştirici Kullanılmayacaktır. Betonarme Yüzey, Perdah Makinesinde Tepsi Takılıyken Düzgün Bir Şekilde Perdahlanacak, Dalgalanma Olmayan Ve Düzgün Bir Yüzey Elde Edilecektir. Saha Betonunda Oluşması Olası Çatlakların Kontrolü Için Genel Mühendislik Kuralları Çerçevesinde Derz Kesim Işlemi Yapılacaktır. Epoksi Kaplama Işlemine Başlayabilmek Için Betonun Bağıl Nem Oranının %4’Ün Altında Olması Gerekmektedir. Mevsim Ve Ortam Koşullarına Bağlı Olmakla Birlikte, Beton Dökümünü Takiben En Az 4 Hafta Geçmelidir. Gerekli Nem Koşulları Ve Bekleme Süreleri Sağlanamıyorsa, Farklı Astar Ve Kaplama Sistemleri Değerlendirilecektir.

Sıcaklık Ve Nem:

Epoksi Kaplama Uygulaması Için, Ortam Ve Beton Yüzey Sıcaklığı +10°C Ile +30°C Arasında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Koşulsuz Ağırlıkça ≤%4 Olmalı Ve Ortamdaki Bağıl Nem Oranının %80‘Den Küçük Olması Gereklidir. Bağıl Nemin; Şebnem Noktası Olarak Da Bilinen “Yoğuşma Sıcaklığı”Nın Altında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Nemölçer Ile Ölçülecek, Gerektiğinde Ortam Sıcaklığı Yükseltilecektir.

Yüzey Hazırlığı:

Epoksi Kaplama Yapmaya Uygun Betonarme Zeminlerde; Olası Gevşek Parçacıkların, Zayıf Şerbet Tabakasının, Var Ise Yağ Ve Kir Tabakasının Alınması Ve Yüzeyin Pürüzlendirilmesi Ve Temizlenmesi Amacıyla, Yüzey Hazırlığı Yapılır. Epoksi Kaplama Yüzey Hazırlığı, Vakumlu Bilyalama Makinası (Shot Blasting-Blastrac) Veya Benzer Yüzey Hazırlığı Makinaları Ile Yapılacaktır. Yüzey Hazırlığı Işlemi Sonunda Yüzeyler Temiz, Kuru, Yağ Ve Kir Tabakasından, Varsa Kür Malzemelerinde Arındırılmış Olacaktır. Zayıf Beton Uzaklaştırılacak, Kuşgözü Boşluklar Ve Delikler Tekniğine Uygun Bir Biçimde Tamir Edilecektir. Betonarme Yüzeylerdeki Çimento Şerbeti Aşındırıcı Donanım Kullanılarak Kaldırılacak, Yüzeyler, Açık Gözenekli Bir Hale Getirilecektir. Yüzeydeki Yüksek Yerler Aşındırılarak Zımparalanacak Ve Temizlenecektir. Uygulama Yapılacak Yüzeydeki Tüm Toz, Gevşek Ve Oynak Parçacıklar Fırça Ve Süpürge Ile Temizlenecektir.

Yüzey Tamiratı:

Malzemelerin Karıştırılması:

Epoksi Malzeme Hazırlanırken Önce A Bileşeni (Epoksi Reçine) Düşük Devirli (300-400 Devir/Dk.) Karıştırıcı Ile Karıştırılacak, Karıştırma Işlemi Devam Ederken Yavaş Yavaş B Bileşeni (Epoksi Sertleştirici) Üzerine Ilave Edilecek Ve Malzeme Homojen Hale Gelinceye Kadar, En Az 3 Dk Karıştırma Işlemi Sürecektir.

Epoksi Astar Uygulaması:

Gerekli Yüzey Hazırlığı, Temizliği Ve Tamiratları Yapılmış, Minimum Nem Koşullarını Sağlayan Betonarme Yüzey, Solventsiz Epoksi Dekapol CP203, Astar Uygulamasına Hazırdır. Uygulamada Kullanılacak Diğer Malzemeler Gibi Epoksi Astar Da Solventsiz Olacaktır. Epoksi Astar Sarfiyatı 400 Gr/M² Olacak Ve Içine 400 Gr/M² Kuvars Dolgu Girilecektir. Mala Ile Yapılacak Uygulama Ardından 1,5 Kg/M² Sarfiyatla Uygulama Üzerine Kum Serpilecektir. Epoksi Astar; Betonun Içine Nüfuz Eder, Boşlukları Doldurur, Yüzeyin Darbe Ve Kimyasal Direncini Arttırır, Çok Yüksek Bir Direnç Ile Betonarme Yüzeye Yapışır. Kendisinden Sonra Gelen Katların Kendisine Yapışması Ile De Yapılan Kaplamanın Betonarme Yüzey Ile Bütünleşmesini Sağlar.

Ara Kat Uygulaması:

Solventsiz Epoksi Astar Uygulanan Yüzeyler Nem, Toz Ve Hava Akımından Korunacak, Yaya Veya Araç Trafiğine Açılmayacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Olarak Değişmekle Birlikte Astar Uygulamasından 8-24 Saat Sonra Üzerine Solventsiz Epoksi Ara Kat Uygulaması Yapılacaktır. Serpmiş Olduğumuz Silis-Kuvars Dolgunun Fazlalıkları Endüstriyel Süpürgeler Yardımı Ile Alınacaktır. Epoksi Ara Kat Istenilen Renkte Ve Mala Ile Uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Dekapol ML457 Ara Kat Malzemesi 800 Gr/M² Sarfiyatla Uygulanacaktır. Uygulama Mala Ile Yapılacak, Içerisine 500 Gr/M² Sarfiyatla Dolgu Girilecektir.