Epoksi, beton zeminleri, zaman içindeki betonun bozunabileceği günlük yıpranma ve yıpranmaya karşı koruyan bir yüzey kaplamadır.Epoksi zemin kaplaması, birçok endüstriyel ayarda parlaklık ve güzellik sağlayan, leke karşı dayanıklı, kimyasala dayanıklı, dayanıklı bir zemin kaplamasıdır.

Epoksi kaplamaların faydaları sayısız ve çeşitlidir ve epoksi döşeme birçok işletme için tercih edilen bir seçenektir. Epoksi Zeminler tesisinize maksimum fayda sağlayacak nedenlerden birkaçı!

Epoksi kaplamanın işinize nasıl yarayabileceği veya ücretsiz fiyat teklifi hakkında daha fazla bilgi için Pizem iletişime geçebilirsiniz. Dayanıklı döşeme seçenekleri arayan işletmeler ve acentelere kaliteyi en iyi şekilde sunuyoruz.

Epoksi zeminler ticari ve endüstriyel zeminler için güvenilir ve dayanıklı bir yüzey sunar.Epoksi zemin kaplamaları, uzun yıllar sürebilir veya ağır yüklere dayanıklı, yüksek performanslı, pürüzsüz ve dayanıklı bir yüzey sağlamak için normalde beton zeminlere uygulanır. Birçok sanayi binası, depo ve ticaret binaları, zemini mükemmel koşullarda muhafaza etmeleri gereken epoksi zeminlere ihtiyaç duyar ve tek yol veya en kolay yol epoksi zeminlere sahip olmaktır.

Epoksi Zemin Kaplamaları

Epoksi kaplamanın düzgün bir şekilde yapışması için biraz gözenekli ve temizlenmiş bir yüzeye ihtiyacı olacaktır. Epoksi uygulamadan önce tüm büyük çatlakları ve cipsleri onarmak ve onarmak önemlidir. Epoksi kaplama pürüzsüz beton üzerine uygulanmayacak ve yüzey daha iyi bir yapışma sağlamak için yeterince eskidir.Kaplamayı uygulamadan önce tüm gresleri çıkardığınızdan emin olun. Yüzeyi epoksi veya yıllar içinde uygulanmış olabilecek diğer ürünler için test edin. Sızdırmazlık macunu testi yapmak için zemine az miktarda su dökün. İçine çekilmelidir. Uygulanan ürüne bağlı olarak, bir epoksi boya ve bir üst kat uygulamanız gerekebilir. Epoksi kaplamayı uygulamadan önce sıcaklığın yeterli olduğundan emin olun ve üreticinin tavsiyelerine uyun. Belirtilenlerden farklı sıcaklıklarda uygulandığında, uygulama köprülenebilir ve kabuk soyulur.Ürünü karıştırdıktan sonra sertleşmeye başlamadan önce epoksi kaplamayı uygulamak için belirli bir zamana sahip olursunuz.

Astar boya gibi uygulanır ve epoksi devam etmeden önce birkaç saat kalmasına izin verilir. Uygulamak zemini ince bir su tabakasıyla örtün ve tüm epoksiyi yere bırakın. Bir kutup üzerinde bir silindir pimi kullanarak epoksi, tüm zemin alanı boyunca ince bir tabaka halinde yayılır. Astar kuruduktan sonra ikinci kat uygulayın.

 Sonlandırıcı, astar ile aynı şekilde, eksi su tabanı ile uygulanır.

Epoksi Zemin Kaplama Avantajları

Epoksi zemin kaplamaları, beton üzerine uygulanan diğer geleneksel kaplamalara kıyasla birçok avantaj sağlar. Aşağıdakiler en önemli avantajlar olarak düşünülebilir:

 • Epoksi kaplamalar parlak bir parlak yüzey oluşturur. Epoksi zeminli bir alanda parlaklık% 200 artabilir
 • Ağır ve sürekli trafiğe dayanıklı, dayanıklı ve dayanıklı bir yüzey sunar.
 • Epoksi  zeminler gerçekten hızlı ve kurulumu kolaydır.
 • Dayanıklı ve kolay temizlenir
 • Depolar ve endüstriyel uygulamalar için idealdir ve bazen epoksi kaplama üzerinde boya gerekmez.
 • Yağlı lekelere, boncuk suyuna ve mendili aşırı derecede temiz tutar ve kesintisiz bir yüzey oluşturur.
 • Epoksi zemin, uygulandığında birkaç yıl sürebilir.
 • Cips ve çatlakları maskelemek için boyalar ve renklerle kombine edilebilir
 • Üretim tesisleri için kimyasala dirençli bir yüzey sağlayın
 • Epoksi zeminler, kaymayan bir yüzey, ısı ve yangına dayanıklı beton zeminler oluşturarak daha fazla güvenlik sağlar.
 • Yollar yaratmak ve / veya yürüyen alanları belirlemek için farklı desenler birleştirilebilir.
 • Mevcut beton zemine aşınma ve yıpranmayı önleyin.
 • Epoksi zeminler çevre dostu çözümlerdir.Kullanılan ürünlerden bazıları yeni veya eski betona uygulanabilen kendinden dengelenmiş ürünlerle kombine edilebilir. 3 MM Selfleveling Epoksi Kaplama Şartnamesi

  Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Yüzeyler:
  Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Döşemede Beton Basınç Dayanımının En Az 25 N/Mm2 Ve Beton Yüzey Çekme Dayanımının En Az 1,5 N/MmOlması Gerekmektedir. Çekme Dayanımı Çekme Test Cihazı (Pull Off Çekme Test Cihazı) Ile Yapılacaktır. Saha Betonu Dökülürken, Çekme Gerilmeleri Hesaba Katılacak, Çift Kat Çelik Hasır Veya Projesine Uygun Donatı Yerleştirilecektir. Epoksi Uygulama Yapılacak Alanda Saha Betonu Dökülürken Yüzey Sertleştirici Kullanılmayacaktır. Betonarme Yüzey, Perdah Makinesinde Tepsi Takılıyken Düzgün Bir Şekilde Perdahlanacak, Dalgalanma Olmayan Ve Düzgün Bir Yüzey Elde Edilecektir. Saha Betonunda Oluşması Olası Çatlakların Kontrolü Için Genel Mühendislik Kuralları Çerçevesinde Derz Kesim Işlemi Yapılacaktır. Epoksi Kaplama Işlemine Başlayabilmek Için Betonun Bağıl Nem Oranının %4’Ün Altında Olması Gerekmektedir. Mevsim Ve Ortam Koşullarına Bağlı Olmakla Birlikte, Beton Dökümünü Takiben En Az 4 Hafta Geçmelidir. Gerekli Nem Koşulları Ve Bekleme Süreleri Sağlanamıyorsa, Farklı Astar Ve Kaplama Sistemleri Değerlendirilecektir.

  Sıcaklık Ve Nem:
  Epoksi Kaplama Uygulaması Için, Ortam Ve Beton Yüzey Sıcaklığı +10°C Ile +30°C Arasında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Koşulsuz Ağırlıkça ≤%4 Olmalı Ve Ortamdaki Bağıl Nem Oranının %80‘Den Küçük Olması Gereklidir. Bağıl Nemin; Şebnem Noktası Olarak Da Bilinen “Yoğuşma Sıcaklığı”Nın Altında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Nemölçer Ile Ölçülecek, Gerektiğinde Ortam Sıcaklığı Yükseltilecektir.

  Yüzey Hazırlığı:
  Epoksi Kaplama Yapmaya Uygun Betonarme Zeminlerde; Olası Gevşek Parçacıkların, Zayıf Şerbet Tabakasının, Var Ise Yağ Ve Kir Tabakasının Alınması Ve Yüzeyin Pürüzlendirilmesi Ve Temizlenmesi Amacıyla, Yüzey Hazırlığı Yapılır. Epoksi Kaplama Yüzey Hazırlığı, Vakumlu Bilyalama Makinası (Shot Blasting-Blastrac) Veya Benzer Yüzey Hazırlığı Makinaları Ile Yapılacaktır. Yüzey Hazırlığı Işlemi Sonunda Yüzeyler Temiz, Kuru, Yağ Ve Kir Tabakasından, Varsa Kür Malzemelerinde Arındırılmış Olacaktır. Zayıf Beton Uzaklaştırılacak, Kuşgözü Boşluklar Ve Delikler Tekniğine Uygun Bir Biçimde Tamir Edilecektir. Betonarme Yüzeylerdeki Çimento Şerbeti Aşındırıcı Donanım Kullanılarak Kaldırılacak, Yüzeyler, Açık Gözenekli Bir Hale Getirilecektir. Yüzeydeki Yüksek Yerler Aşındırılarak Zımparalanacak Ve Temizlenecektir. Uygulama Yapılacak Yüzeydeki Tüm Toz, Gevşek Ve Oynak Parçacıklar Fırça Ve Süpürge Ile Temizlenecektir.

  Yüzey Tamiratı:
  Çukurlar, Betonarme Yüzeydeki Kırık Ve Çatlaklar Varsa Segregasyonlar Epoksi Astar Ve Epoksi Mortar Ile Yapılır. Çatlakların 4-5 Mm Den Daha Derin Ve Büyük Alanlı Olması Durumunda, Çimento Esaslı Tamir Harçları Da Tercih Edilebilir. Zeminden Su Gelme Tehlikesi Var Ise Epoksi Enjeksiyon Yapılarak Çatlak Kesidinin Doldurulması Seçeneği Gözden Geçirilmelidir. Betonarme Döşemenin Çalışıp Mevcut Kaplamada Çatlak Oluşma Tehlikesi Var Ise, Cam Elyaf Ile Uygulama Yapılmalıdır. Epoksi Enjeksiyon Ile Su Veya Nemin Kapiler Yükselmesi Engellenemeyecek Ise Poliüretan Enjeksiyon Yöntemi Ile Olası Sızıntı Bölgeleri Doldurulmalıdır. Bu Durumda Epoksi Uygulama Yapmadan Önce Uyulması Gereken Nem Içerik Koşullarına, Bekleme Sürelerine Dikkat Edilmelidir.

  Malzemelerin Karıştırılması:
  Epoksi Malzeme Hazırlanırken Önce A Bileşeni (Epoksi Reçine) Düşük Devirli (300-400 Devir/Dk.) Karıştırıcı Ile Karıştırılacak, Karıştırma Işlemi Devam Ederken Yavaş Yavaş B Bileşeni (Epoksi Sertleştirici) Üzerine Ilave Edilecek Ve Malzeme Homojen Hale Gelinceye Kadar, En Az 3 Dk Karıştırma Işlemi Sürecektir.

  Epoksi Astar Uygulaması:
  Gerekli Yüzey Hazırlığı, Temizliği Ve Tamiratları Yapılmış, Minimum Nem Koşullarını Sağlayan Betonarme Yüzey, Solventsiz Epoksi Dekapol CP203, Astar Uygulamasına Hazırdır. Uygulamada Kullanılacak Diğer Malzemeler Gibi Epoksi Astar Da Solventsiz Olacaktır. Epoksi Astar Sarfiyatı 500 Gr/M² Olacak Ve Içine 500 Gr/M² Kuvars Dolgu Girilecektir. Mala Ile Yapılacak Uygulama Ardından 1,0 Kg/M² Sarfiyatla Uygulama Üzerine Kum Serpilecektir. Epoksi Astar; Betonun Içine Nüfuz Eder, Boşlukları Doldurur, Yüzeyin Darbe Ve Kimyasal Direncini Arttırır, Çok Yüksek Bir Direnç Ile Betonarme Yüzeye Yapışır. Kendisinden Sonra Gelen Katların Kendisine Yapışması Ile De Yapılan Kaplamanın Betonarme Yüzey Ile Bütünleşmesini Sağlar.

  Ara Kat Uygulaması:
  Solventsiz Epoksi Astar Uygulanan Yüzeyler Nem, Toz Ve Hava Akımından Korunacak, Yaya Veya Araç Trafiğine Açılmayacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Olarak Değişmekle Birlikte Astar Uygulamasından 8-24 Saat Sonra Üzerine Solventsiz Epoksi Ara Kat Uygulaması Yapılacaktır. Serpmiş Olduğumuz Silis-Kuvars Dolgunun Fazlalıkları Endüstriyel Süpürgeler Yardımı Ile Alınacaktır. Epoksi Ara Kat Istenilen Renkte Ve Mala Ile Uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Dekapol ML340 Ara Kat Malzemesi 800 Gr/M² Sarfiyatla Uygulanacaktır. Uygulama Mala Ile Yapılacak, Içerisine 400 Gr/M² Sarfiyatla Dolgu Girilecektir.

  Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması:
  Epoksi Ara Kat Uygulamasının Ardından, Yüzeyler Nem, Toz Ve Hava Akımından Korunacaktır. Herhangi Bir Şekilde Yaya Veya Araç Trafiğine Açılmayacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Değişmekle Birlikte Ara Kat Uygulamasından 8-24 Saat Sonra Üzerine Son Kat Olarak, Solventsiz Epoksi Boya Uygulanacaktır. İstenilen Ve Ihtiyaç Duyulan Yüzey Pürüzlülüğüne Bağlı Olarak, Zımpara Yapılabilir. Solventsiz Epoksi Dekapol SL340 Self Levelling Kaplama Malzemesi, Istenilen Renkte, Taraklı Mala Ile 1,7 Kg/M² Sarfiyatla 500 Gr/M² Dolgulu Olarak Uygulanacak, Kirpi Rulo Ile Hava Kabarcıkları Alınacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Olarak, Uygulama Alanı 24-48 Saat Içinde Yaya Trafiğine Açılabilir.

        2 Mm Multilayer  Epoksi Zemin Kaplama Teknik Şartnamesi

                                            Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Yüzeyler:Epoksi Kaplama Uygulaması Yapılacak Betonarme Döşemede Beton Basınç Dayanımının En Az 25 N/Mm2 Ve Beton Yüzey Çekme Dayanımının En Az 1,5 N/MmOlması Gerekmektedir. Çekme Dayanımı Çekme Test Cihazı (Pull Off Çekme Test Cihazı) Ile Yapılacaktır. Saha Betonu Dökülürken, Çekme Gerilmeleri Hesaba Katılacak, Çift Kat Çelik Hasır Veya Projesine Uygun Donatı Yerleştirilecektir. Epoksi Uygulama Yapılacak Alanda Saha Betonu Dökülürken Yüzey Sertleştirici Kullanılmayacaktır. Betonarme Yüzey, Perdah Makinesinde Tepsi Takılıyken Düzgün Bir Şekilde Perdahlanacak, Dalgalanma Olmayan Ve Düzgün Bir Yüzey Elde Edilecektir. Saha Betonunda Oluşması Olası Çatlakların Kontrolü Için Genel Mühendislik Kuralları Çerçevesinde Derz Kesim Işlemi Yapılacaktır. Epoksi Kaplama Işlemine Başlayabilmek Için Betonun Bağıl Nem Oranının %4’Ün Altında Olması Gerekmektedir. Mevsim Ve Ortam Koşullarına Bağlı Olmakla Birlikte, Beton Dökümünü Takiben En Az 4 Hafta Geçmelidir. Gerekli Nem Koşulları Ve Bekleme Süreleri Sağlanamıyorsa, Farklı Astar Ve Kaplama Sistemleri Değerlendirilecektir.

  Sıcaklık Ve Nem:

  Epoksi Kaplama Uygulaması Için, Ortam Ve Beton Yüzey Sıcaklığı +10°C Ile +30°C Arasında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Koşulsuz Ağırlıkça ≤%4 Olmalı Ve Ortamdaki Bağıl Nem Oranının %80‘Den Küçük Olması Gereklidir. Bağıl Nemin; Şebnem Noktası Olarak Da Bilinen “Yoğuşma Sıcaklığı”Nın Altında Olması Gereklidir. Beton Nem Oranı Nemölçer Ile Ölçülecek, Gerektiğinde Ortam Sıcaklığı Yükseltilecektir.

  Yüzey Hazırlığı:

  Epoksi Kaplama Yapmaya Uygun Betonarme Zeminlerde; Olası Gevşek Parçacıkların, Zayıf Şerbet Tabakasının, Var Ise Yağ Ve Kir Tabakasının Alınması Ve Yüzeyin Pürüzlendirilmesi Ve Temizlenmesi Amacıyla, Yüzey Hazırlığı Yapılır. Epoksi Kaplama Yüzey Hazırlığı, Vakumlu Bilyalama Makinası (Shot Blasting-Blastrac) Veya Benzer Yüzey Hazırlığı Makinaları Ile Yapılacaktır. Yüzey Hazırlığı Işlemi Sonunda Yüzeyler Temiz, Kuru, Yağ Ve Kir Tabakasından, Varsa Kür Malzemelerinde Arındırılmış Olacaktır. Zayıf Beton Uzaklaştırılacak, Kuşgözü Boşluklar Ve Delikler Tekniğine Uygun Bir Biçimde Tamir Edilecektir. Betonarme Yüzeylerdeki Çimento Şerbeti Aşındırıcı Donanım Kullanılarak Kaldırılacak, Yüzeyler, Açık Gözenekli Bir Hale Getirilecektir. Yüzeydeki Yüksek Yerler Aşındırılarak Zımparalanacak Ve Temizlenecektir. Uygulama Yapılacak Yüzeydeki Tüm Toz, Gevşek Ve Oynak Parçacıklar Fırça Ve Süpürge Ile Temizlenecektir.

  Yüzey Tamiratı:

  Çukurlar, Betonarme Yüzeydeki Kırık Ve Çatlaklar Varsa Segregasyonlar Epoksi Astar Ve Epoksi Mortar Ile Yapılır. Çatlakların 4-5 Mm Den Daha Derin Ve Büyük Alanlı Olması Durumunda, Çimento Esaslı Tamir Harçları Da Tercih Edilebilir. Zeminden Su Gelme Tehlikesi Var Ise Epoksi Enjeksiyon Yapılarak Çatlak Kesidinin Doldurulması Seçeneği Gözden Geçirilmelidir. Betonarme Döşemenin Çalışıp Mevcut Kaplamada Çatlak Oluşma Tehlikesi Var Ise, Cam Elyaf Ile Uygulama Yapılmalıdır. Epoksi Enjeksiyon Ile Su Veya Nemin Kapiler Yükselmesi Engellenemeyecek Ise Poliüretan Enjeksiyon Yöntemi Ile Olası Sızıntı Bölgeleri Doldurulmalıdır. Bu Durumda Epoksi Uygulama Yapmadan Önce Uyulması Gereken Nem Içerik Koşullarına, Bekleme Sürelerine Dikkat Edilmelidir.

  Malzemelerin Karıştırılması:

  Epoksi Malzeme Hazırlanırken Önce A Bileşeni (Epoksi Reçine) Düşük Devirli (300-400 Devir/Dk.) Karıştırıcı Ile Karıştırılacak, Karıştırma Işlemi Devam Ederken Yavaş Yavaş B Bileşeni (Epoksi Sertleştirici) Üzerine Ilave Edilecek Ve Malzeme Homojen Hale Gelinceye Kadar, En Az 3 Dk Karıştırma Işlemi Sürecektir.

  Epoksi Astar Uygulaması:

  Gerekli Yüzey Hazırlığı, Temizliği Ve Tamiratları Yapılmış, Minimum Nem Koşullarını Sağlayan Betonarme Yüzey, Solventsiz Epoksi Dekapol CP203, Astar Uygulamasına Hazırdır. Uygulamada Kullanılacak Diğer Malzemeler Gibi Epoksi Astar Da Solventsiz Olacaktır. Epoksi Astar Sarfiyatı 400 Gr/M² Olacak Ve Içine 400 Gr/M² Kuvars Dolgu Girilecektir. Mala Ile Yapılacak Uygulama Ardından 1,5 Kg/M² Sarfiyatla Uygulama Üzerine Kum Serpilecektir. Epoksi Astar; Betonun Içine Nüfuz Eder, Boşlukları Doldurur, Yüzeyin Darbe Ve Kimyasal Direncini Arttırır, Çok Yüksek Bir Direnç Ile Betonarme Yüzeye Yapışır. Kendisinden Sonra Gelen Katların Kendisine Yapışması Ile De Yapılan Kaplamanın Betonarme Yüzey Ile Bütünleşmesini Sağlar.

  Ara Kat Uygulaması:

  Solventsiz Epoksi Astar Uygulanan Yüzeyler Nem, Toz Ve Hava Akımından Korunacak, Yaya Veya Araç Trafiğine Açılmayacaktır. Hava Ve Ortam Sıcaklığına Bağlı Olarak Değişmekle Birlikte Astar Uygulamasından 8-24 Saat Sonra Üzerine Solventsiz Epoksi Ara Kat Uygulaması Yapılacaktır. Serpmiş Olduğumuz Silis-Kuvars Dolgunun Fazlalıkları Endüstriyel Süpürgeler Yardımı Ile Alınacaktır. Epoksi Ara Kat Istenilen Renkte Ve Mala Ile Uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Dekapol ML457 Ara Kat Malzemesi 800 Gr/M² Sarfiyatla Uygulanacaktır. Uygulama Mala Ile Yapılacak, Içerisine 500 Gr/M² Sarfiyatla Dolgu Girilecektir.

 • Epoksi Kaplamalar Çok Geniş Bir Uygulama Alanına Sahiptir:Gıda Üretim Tesisleri, Endüstriyel Üretim Tesisleri, Havaalanları, Alışveriş Merkezleri, Hastaneler, Entegre Büyükbaş Hayvan Çiftlikleri, Tekstil Fabrikaları, Ilaç Fabrikaları, Süt Sağım Ve Sağmal Üniteleri, Elektrik Santralleri, Depolar, Yükleme Boşaltma Alanları, Kontrol Odaları, Battery Odaları, Soyunma Odaları, Duşlar, Otoparklar, Kimyasal Depolama Alanları, Montaj Alanları, Oto Galeri, Gösteri Alanları, Okullar, Boyahane Ve Bakım Üniteleri, Otoparklar, Forklift Yolları Pürüzlendirme, Şişeleme Hatları, Fırınlar, Mandıralar, Lokantalar, Paketleme Hatları, Mutfaklar, Soğutucular, Işleme Alanları, Şarap Evleri, Laboratuvarlar, Temiz Odalar, Steril Odalar, Sınıflar, Kafeteryalar, Mekanik Odalar, Dinlenme Odaları, Hemşire Odaları, Hasta Odaları, Clean Room, Amelyathaneler, Restoranlar, Süper Marketler, Forklift Yolu Pürüzlendirme, Kulis, Stadyumlar, Medya Merkezleri, Fitness Merkezleri, Müşteri Karşılama Alanları, Müzeler, Servis Alanları Ve Benzeri Tesislerde, Betonun Aşınma, Darbe Ve Kimyasal Dayanımını Arttırmasından Ötürü Zemin Kaplaması Olarak Kullanılmaktadır.

  En Çok Merak Edilen Konulardan Birisi De Epoksi Fiyatlarıdır. Epoksi Fiyatının Belirlenmesi Için Bir Çok Değişkenin Bilinmesi Gerekmektedir. Öncelikle Nasıl Bir Uygulama Yapılacağı Belirlenecek, Buna Göre De Epoksi Uygulama Fiyatı Yani Maliyet Ortaya Çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir